BackWPup v3.0.6 - en to fr_FR translation catalogue (832 entries)

en: Documentation
fr_FR: Documentación

en: BackWPup Dashboard
fr_FR: Escritorio de BackWPup

en: Dashboard
fr_FR: Escritorio

en: Jobs
fr_FR: Trabajos

en: Add New Job
fr_FR: Añadir trabajo

en: Backups
fr_FR: Respaldos

en: Settings
fr_FR: Parámetros

en: Jobs overview
fr_FR: Vista general de trabajos

en: Run now
fr_FR: Arrancar ahora

en: Abort!
fr_FR: Abortar!

en: Add New
fr_FR: Añadir nuevo

en: Run Now
fr_FR: Arrancar ahora

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Dropbox
fr_FR: DropBox

en: Backup to Dropbox
fr_FR: Respaldo a  DropBox

en: Dropbox authentication complete!
fr_FR: Autentificación DropBox completa!

en: Dropbox API: %s
fr_FR: DropBox API: %s

en: Login
fr_FR: Identificación

en: Authenticate
fr_FR: Autentificación

en: Not authenticated!
fr_FR: No autentificado !

en: Create Account
fr_FR: Crear cuenta

en: Authenticated!
fr_FR: Identificado !

en: Reauthenticate (Sandbox)
fr_FR: Re-autentificado (Sandbox)

en: Reauthenticate (full Dropbox)
fr_FR: Re-autentificado  (DropBox)

en: Backup settings
fr_FR: parámetros de respaldo

en: Folder in Dropbox
fr_FR: Carpeta en Dropbox

en: File Deletion
fr_FR: Borrado de fichero

en: Number of files to keep in folder.
fr_FR: Número de archivos a mantener en carpeta.

en: Oldest files will be deleted first. 0 = no deletion
fr_FR: Archivos antiguos serán borrado los primeros. 0= no borrado

en: Do not delete files while syncing to destination!
fr_FR: No elimine los archivos durante la sincronización de destino!

en: Backup transferred to %s
fr_FR: Respaldo transferido a %s

en: Error on transfer backup to Dropbox: %s
fr_FR: Error en transferencia de respaldo a  DropBox : %s

en: Folder
fr_FR: Carpeta

en: Backup to Folder
fr_FR: Respaldar a carpeta

en: One backup file deleted | %d backup files deleted
fr_FR[0]: Un fichero de respaldo eliminado
fr_FR[1]: %d ficheros de respaldo eliminados

en: Backup to FTP
fr_FR: Respaldo a FTP

en: Port:
fr_FR: Puerto:

en: Username
fr_FR: Nombre de usuario

en: Password
fr_FR: Contraseña

en: Timeout for FTP connection
fr_FR: Tiempo de espera para conexión FTP

en: FTP: Login failure!
fr_FR: FTP : Fallo de identificación!

en: PHP function to connect with explicit SSL-FTP to server does not exist!
fr_FR: La función para conectarse por SSL-FTP al servidor no existe!

en: Connected to FTP server: %s
fr_FR: Conectado al servidor FTP: %s

en: Cannot connect to FTP server: %s
fr_FR: Imposible de conectar al servidor FTP: %s

en: Error getting SYSTYPE
fr_FR: Error obteniendo SYSTYPE

en: FTP Folder "%s" created!
fr_FR: Carpeta FTP "%s" creada!

en: FTP Folder "%s" cannot be created!
fr_FR: Carpeta FTP "%s" no se puede crear!

en: FTP current folder is: %s
fr_FR: Actual carpeta FTP es : %s

en: Entering passive mode
fr_FR: Entrando en modo pasivo

en: Cannot enter passive mode
fr_FR: Imposible entrar en modo pasivo

en: Entering normal mode
fr_FR: Entrando en modo normal

en: Cannot enter normal mode
fr_FR: Imposible entrar en modo normal

en: Cannot transfer backup to FTP server!
fr_FR: Imposible transferir respaldo a servidor FTP!

en: Backup transferred to FTP server: %s
fr_FR: Respaldo enviado a servidor FTP: %s

en: Cannot delete "%s" on FTP server!
fr_FR: Imposible eliminar  "%s" de servidor FTP!

en: Maximum file size
fr_FR: Tamaño máximo de fichero

en: PHP: mail()
fr_FR: PHP:mail()

en: Sendmail path
fr_FR: Ruta de Sendmail

en: SMTP host name
fr_FR: Nombre de host SMTP

en: SMTP secure connection
fr_FR: Conexión segura SMTP

en: none
fr_FR: ninguna

en: SMTP username
fr_FR: Nombre de usuario SMTP

en: SMTP password
fr_FR: Contraseña SMTP

en: BackWPup archive from %1$s: %2$s
fr_FR: Fichero BackWPup desde %1$s: %2$s

en: Backup archive: %s
fr_FR: Fichero backup: %s

en: BackWPup archive sending TEST Message
fr_FR: Fichero BackWPup enviando un mensaje de PRUEBA

en: Backup to Microsoft Azure (Blob)
fr_FR: Respaldar a  Microsoft Azure (blob)

en: MS Azure access keys
fr_FR: Claves de acceso MS Azure

en: Account name
fr_FR: Nombre de cuenta

en: Access key
fr_FR: Clave de acceso

en: Blob container
fr_FR: Contenedor tipo blob

en: Container selection
fr_FR: Selección de contenedor

en: Create a new container
fr_FR: Crear nuevo contenedor

en: Folder in container
fr_FR: Carpeta en contenedor

en: File deletion
fr_FR: Borrado de fichero

en: MS Azure container "%s" created.
fr_FR: Contenedor Microsoft Azure "%s" se ha creado.

en: MS Azure container create: %s
fr_FR: Contenedor MS Azure creado : %s

en: MS Azure container "%s" does not exist!
fr_FR: Contenedor Microsoft Azure "%s" no existe!

en: Connected to MS Azure container "%s".
fr_FR: Conectado a contenedor Microsoft Azure "%s".

en: One file deleted on Microsoft Azure container. | %d files deleted on Microsoft Azure container.
fr_FR[0]: Fichero eliminado de Microsoft Azure.
fr_FR[1]: %d ficheros eliminados de Microsoft Azure.

en: RSC
fr_FR: RackSpace

en: Backup to Rackspace Cloud Files
fr_FR: Respaldo a archivos de  RackSpace Cloud

en: Rack Space Cloud Keys
fr_FR: Claves de Rackspase Cloud

en: API Key
fr_FR: Claves API

en: Select region
fr_FR: Seleccionar una región

en: Rackspace Cloud Files Region
fr_FR: Archivos de región de Rackspace Cloud

en: S3 Backup settings
fr_FR: Parámetros S3

en: Folder in bucket
fr_FR: Carpeta en cubo

en: Rackspace Cloud container "%s" created.
fr_FR: Contenedor Rackspace Cloud "%s" creado.

en: Rackspace Cloud API: %s
fr_FR: Rackspase Cloud API : %s

en: Connected to Rackspace cloud files container %s
fr_FR: Conectado a  contenedor de archivos Rackspace  "%s"

en: Backup File transferred to RSC://
fr_FR: Archivo de respaldo transferido a RackSpace://

en: Cannot transfer backup to Rackspace cloud.
fr_FR: Imposible transferir respaldo a  RackSpace.

en: One file deleted on Rackspace cloud container. | %d files deleted on Rackspace cloud container.
fr_FR[0]: Un  fichero eliminado de Rackspace
fr_FR[1]: %d ficheros eliminados de RackSpace

en: Missing API Key!
fr_FR: Claves API no localizadas !

en: S3 Service
fr_FR: S3 Servicio

en: Select an S3 service
fr_FR: Seleccionar un servicio S3

en: Amazon S3 Region
fr_FR: Región Amazon S3

en: Amazon S3: US West (Northern California)
fr_FR: Amazon S3 : Oeste USA (Norte de California)

en: Amazon S3: US West (Oregon)
fr_FR: Amazon S3: Oeste de USA (Oregon)

en: Amazon S3: EU (Ireland)
fr_FR: Amazon S3: Europa (Irlanda)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Tokyo)
fr_FR: Amazon S3: Asia Pacífico (Tokyo)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Singapore)
fr_FR: Amazon S3: Asia Pacífico (Singapur)

en: Amazon S3: Asia Pacific (Sydney)
fr_FR: Amazon S3: Asia Pacífico (Sydney)

en: Amazon S3: South America (Sao Paulo)
fr_FR: Amazon S3: Sudamérica (Sao Paulo)

en: Google Storage (Interoperable Access)
fr_FR: Google Storage (Acceso Interoperable)

en: Hosteurope Cloud Storage
fr_FR: Hosteuropa Cloud Storage

en: Or an S3 Server URL
fr_FR: O una URL de servidor S3

en: S3 Access Keys
fr_FR: Claves de acceso S3

en: Access Key
fr_FR: Claves de acceso

en: Secret Key
fr_FR: Clave secreta

en: S3 Bucket
fr_FR: Cubo S3 (Bucket)

en: Bucket selection
fr_FR: Selección de cubo (Bucket)

en: Create a new bucket
fr_FR: Crear un nuevo cubo (bucket)

en: Amazon specific settings
fr_FR: Configuración específica para Amazon

en: Amazon: Storage Class
fr_FR: Amazon: Clase de almacenamiento

en: Reduced Redundancy
fr_FR: Reducida la redundancia

en: Server side encryption
fr_FR: Encriptado del lado servidor

en: Save files encrypted (AES256) on server.
fr_FR: Guardar archivos encriptados (AES256) en servidor.

en: Bucket %1$s created in %2$s.
fr_FR: Cubo %1$s creado en %2$s .

en: Bucket %s could not be created.
fr_FR: Cubo %s no puede ser creado.

en:  %s is not a valid bucket name.
fr_FR: %s no es un nombre corecto de cubo.

en: S3 Service API: %s
fr_FR: S3 Servicio API: %s

en: S3 Bucket "%s" does not exist!
fr_FR: Cubo S3 "%s" no existe!

en: Backup transferred to %s.
fr_FR: Respaldo transferido a %s.

en: Cannot transfer backup to S3! (%1$d) %2$s
fr_FR: Imposible transferir respaldo a  S3! (%1$d) %2$s

en: Cannot delete backup from %s.
fr_FR: Imposible eliminar respaldo desde %s.

en: One file deleted on S3 Bucket. | %d files deleted on S3 Bucket
fr_FR[0]: Un fichero eliminado en Cubo S3.
fr_FR[1]: %d ficheros eliminados en Cubo S3.

en: Missing access key!
fr_FR: Claves de acceso no localizadas!

en: Missing secret access key!
fr_FR: Claves secreta de acceso no localizada!

en: No bucket found!
fr_FR: Cubo no localizado!

en: Backup to SugarSync
fr_FR: Respaldar a SugarSync

en: Sugarsync Login
fr_FR: Identificación SygarSync

en: Authentication
fr_FR: Autentificación

en: Password:
fr_FR: Contraseña:

en: Sugarsync authenticate!
fr_FR: Identificado en SugarSync !

en: Delete Sugarsync authentication!
fr_FR: Eliminar autentificación de SugarSync!

en: Sync folder selection
fr_FR: Selección de carpetas Sync

en: No Syncfolders found!
fr_FR: No se han encontrado carpetas Sync!

en: Folder in root
fr_FR: Carpeta en root

en: Cannot transfer backup to SugarSync!
fr_FR: Imposible transferir respaldo a  SugarSync!

en: One file deleted on SugarSync folder | %d files deleted on SugarSync folder
fr_FR[0]: Un fichero eliminado en SugarSync
fr_FR[1]: %d ficheros eliminados en SugarSync

en: Response Test O.K.
fr_FR: Puesta de Test O.K.

en: Plugin Info
fr_FR: Info de la extension (plug in)

en: BackWPup comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
fr_FR: BackWPup viene sin ABSOLUTA GARANTIA. Este es un software libre, y estás invitado a redistribuirlo bajo ciertas condiciones.

en: For more information:
fr_FR: Para más información:

en: News
fr_FR: Noticias

en: BackWPup Admin
fr_FR: Administración BackWPup

en: BackWPup jobs checker
fr_FR: Vérificador de trabajos de BackWPup

en: BackWPup jobs helper
fr_FR: Ayuda de trabajos de BackWPup

en: Starting job
fr_FR: Comenzando trabajo

en: Creates archive
fr_FR: Crea archivo

en: Job End
fr_FR: Fin del trabajo

en: BackWPup log for %1$s from %2$s at %3$s
fr_FR: BackWPup log para  %1$s de %2$s à %3$s

en: [INFO] This program comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions.
fr_FR: [INFO]: Este programa se entrega bajo NINGUNA GARANTIA. Este es un software libre, y estás invitado a redistribuirlo bajo ciertas condiciones.

en: [INFO] BackWPup job: %1$s; %2$s
fr_FR: [INFO]: Trabajo de BackWPup : %1$s; %2$s

en: [INFO] BackWPup job started from wp-cron
fr_FR: [INFO] Trabajo de  BackWPup comenzó desde  wp-cron

en: [INFO] BackWPup job started manually
fr_FR: [INFO] Trabajo de BackWPup comenzó manualmente.

en: [INFO] BackWPup job started from external url
fr_FR: [INFO] Trabajo de BackWPup comenzó desde URL externa

en: [INFO] PHP ver.:
fr_FR: [INFO] version PHP:

en: [INFO] MySQL ver.: %s
fr_FR: [INFO] Version MySQL: %s

en: [INFO] curl ver.: %1$s; %2$s
fr_FR: [INFO] Version curl :  %1$s; %2$s

en: [INFO] Temp folder is: %s
fr_FR: [INFO] Carpeta temporal es : %s

en: [INFO] Backup type is: %s
fr_FR: [INFO] Tipo de respaldo es : %s

en: [INFO] Backup file is: %s
fr_FR: [INFO] Fichero de respaldo es : %s

en: Wrong BackWPup JobID
fr_FR: ID de trabajo BackWPup erróneo

en: Log folder does not exist or is not writable for BackWPup
fr_FR: Carpeta de logs no existe o no es escribible para  BackWPup

en: Temp folder does not exist or is not writable for BackWPup
fr_FR: Carpeta temporal no existe o no es escribible para  BackWPup

en: A BackWPup job is already running
fr_FR: Un trabajo de BackWPup esta en curso aún.

en: Job restart due to inactivity for more than 5 minutes.
fr_FR: Reiniciar trabajo debido a inactividad de más de 5 minutos

en: Step aborted: too many attempts!
fr_FR: Etapa abortada: demasiados intentos !

en: Cannot create folder: %1$s
fr_FR: Imposible crear esa carpeta : %1$s

en: Folder "%1$s" is not writable
fr_FR: Carpeta "%1$s" no es escribible.

en: Exception caught in %1$s: %2$s
fr_FR: Excepción sucedida en  %1$s: %2$s

en: WARNING:
fr_FR: ADVERTENCIA :

en: DEPRECATED:
fr_FR: DEPRECIADO :

en: STRICT NOTICE:
fr_FR: AVISO ESTRICTO :

en: RECOVERABLE ERROR:
fr_FR: ERROR RECUPERABLE :

en: One old log deleted | %d old logs deleted
fr_FR[0]: Borrado un log antiguo
fr_FR[1]: %d logs antiguos borrados

en: Job done in %s seconds.
fr_FR: Trabajo realizado en  %s segundos.

en: SUCCESSFUL
fr_FR: EXITOSO

en: WARNING
fr_FR: AVISO

en: File "%s" is not readable!
fr_FR: Fichero "%s" no se puede leer

en: Link "%s" not followed.
fr_FR: Enlace "%s" no se puede seguir

en: Cannot add "%s" to zip archive!
fr_FR: Imposible añadir "%s" a archivo zip!

en: (ER_MULTIDISK) Multi-disk zip archives not supported
fr_FR: (ER_MULTIDISK) Archivos Multi-disc zip sin soporte.

en: (ER_RENAME) Renaming temporary file failed
fr_FR: (ER_RENAME) Falló renombrado temporal de fichero

en: (ER_CLOSE) Closing zip archive failed
fr_FR: (ER_CLOSE) Falló el cierre del archivo zip

en: (ER_SEEK) Seek error
fr_FR: (ER_SEEK) Error de búsqueda

en: (ER_READ) Read error
fr_FR: (ER_READ) Error de lectura

en: (ER_WRITE) Write error
fr_FR: (ER_WRITE) Error de escritura

en: (ER_CRC) CRC error
fr_FR: (ER_CRC) Error de CRC

en: (ER_ZIPCLOSED) Containing zip archive was closed
fr_FR: (ER_ZIPCLOSED) Contenedor de archivo zip fue cerrado

en: (ER_NOENT) No such file
fr_FR: (ER_NOENT) No existe el fichero

en: (ER_EXISTS) File already exists
fr_FR: (ER_EXISTS) Fichero ya existe

en: (ER_OPEN) Can't open file
fr_FR: (ER_OPEN) Imposible abrir el fichero

en: (ER_TMPOPEN) Failure to create temporary file
fr_FR: (ER_TMPOPEN) Fallo al crear fichero temporal

en: (ER_ZLIB) Zlib error
fr_FR: (ER_ZLIB) Error Zlib

en: (ER_MEMORY) Malloc failure
fr_FR: (ER_MEMORY) Error de asignación de memoria (malloc)

en: (ER_CHANGED) Entry has been changed
fr_FR: (ER_CHANGED) La entrada ha sido cambiada

en: (ER_COMPNOTSUPP) Compression method not supported
fr_FR: (ER_COMPNOTSUPP) Método de compresión no soportado

en: (ER_EOF) Premature EOF
fr_FR: (ER_EOF) EOF (fin de fichero) antes de lo previsto

en: (ER_INVAL) Invalid argument
fr_FR: (ER_INVAL) Argumento inválido

en: (ER_NOZIP) Not a zip archive
fr_FR: (ER_NOZIP) No es un archivo zip

en: (ER_INTERNAL) Internal error
fr_FR: (ER_INTERNAL) Error interno

en: (ER_INCONS) Zip archive inconsistent
fr_FR: (ER_INCONS) Archivo Zip inconsistente

en: (ER_REMOVE) Can't remove file
fr_FR: (ER_REMOVE) Imposible suprimir el fichero

en: (ER_DELETED) Entry has been deleted
fr_FR: (ER_DELETED) Entrada borrada

en: Archive size is %s.
fr_FR: Tamaño de archivo es %s.

en: %1$d Files with %2$s in Archive.
fr_FR: %1$d ficheros con %2$s en Archivo

en: File name "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Nombre del fichero "%1$s" muy largo para guardar correctamente en el archivo %2$s!

en: File path "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Nombre de la ruta "%1$s" muy largo para guardar correctamente en el archivo %2$s!

en: Unknown
fr_FR: Desconocido

en: DB Check
fr_FR: Comprobación de base de datos (DB)

en: Check database tables
fr_FR: Comprobación de las tablas

en: Settings for database check
fr_FR: Parámetros de la comprobación de la base de datos

en: WordPress tables only
fr_FR: solo tablas Wordpress

en: Check WordPress database tables only
fr_FR: Comprobar tablas de base de datos Wordpress solamente

en: Repair
fr_FR: Reparación

en: Try to repair defect table
fr_FR: Probar a reparar tabla defectuosa

en: Table %1$s is not a MyISAM/InnoDB table. Not checked.
fr_FR: Tabla %1$s no es una  tabla MyISAM/InnoDB. Sin comprobar aún

en: Result of table check for %1$s is: %2$s
fr_FR: Resultado de comprobación de la tabla para %1$s es: %2$s

en: Result of table repair for %1$s is: %2$s
fr_FR: Resultado de la reparación de la tabla para %1$s es: %2$s

en: Database check done!
fr_FR: Comprobación de base de datos realizada

en: No tables to check.
fr_FR: No hay tablas para comprobar

en: Database backup
fr_FR: Respaldo de base de datos

en: all
fr_FR: todo

en: Dumpfile name
fr_FR: Nombre de fichero respaldo DB

en: Dumpfile compression
fr_FR: Compresión de fichero de respaldo DB

en: Connected to database %1$s on %2$s
fr_FR: Conectado de base de datos %1$s sur %2$s

en: Database error %1$s for query %2$s
fr_FR: Error de DB %1$s para la consulta %2$s

en: No tables to dump.
fr_FR: Sin tablas a respaldar.

en: Database dump done!
fr_FR: Respaldo de DB realizado

en: Files
fr_FR: Ficheros

en: File backup
fr_FR: Respaldo de fichero

en: Exclude:
fr_FR: Excluir:

en: Plugins
fr_FR: Extensiones

en: Added "%s" to backup file list
fr_FR: Añadido  "%s" a la lista de archivos a respaldar

en: No folder to back up.
fr_FR: Sin carpetas para respaldar

en: %1$d folders to back up.
fr_FR: %1$d carpetas para respaldar.

en: Folder "%s" is not readable!
fr_FR: Carpeta "%s" no permite su lectura.

en: XML export
fr_FR: Exportar XML

en: WordPress XML export
fr_FR: Exportar XML WordPress

en: All content
fr_FR: Todo el contenido

en: Posts
fr_FR: Artículos

en: Pages
fr_FR: Páginas

en: Added XML export "%1$s" with %2$s to backup file list.
fr_FR: Añadida exportación  XML "%1$s" con %2$s a la lista de archivos a respaldar

en: Installed plugins list
fr_FR: Lista de plugins instalados

en: from %s
fr_FR: de %s

en: Active plugins:
fr_FR: Plugings activos:

en: Inactive plugins:
fr_FR: Plugins inactivos:

en: Added plugin list file "%1$s" with %2$s to backup file list.
fr_FR: Añadido archivo de lista de plugins "%1$s" con %2$s a la lista de archivos de respaldo.

en: Delete
fr_FR: Borrar

en: Change destination
fr_FR: Cambiar destino

en: File
fr_FR: Fichero

en: Size
fr_FR: Tamaño

en: Time
fr_FR: Hora

en: Download
fr_FR: Descargar

en: %s Manage Backup Archives
fr_FR: %s Gestión de archivos de respaldo

en: %s Dashboard
fr_FR: %s Escritorio

en: Welcome to BackWPup Pro
fr_FR: Bienvenido a BackWPup Pro

en: Welcome to BackWPup
fr_FR: Bienvenido a  BackWPup

en: Start wizard
fr_FR: Comenzar asistente

en: Test the installation
fr_FR: Probar la instalación

en: Create a Job
fr_FR: Crear un trabajo

en: Run the created job
fr_FR: Ejecutar el trabajo creado

en: Check the job log
fr_FR: Comprobar el log del trabajo

en: Next scheduled jobs
fr_FR: Próximos trabajos programados

en: Job
fr_FR: Trabajo

en: working since %d seconds
fr_FR: trabajando desde %d segundos.

en: Abort
fr_FR: Abandonar

en: Edit Job
fr_FR: Editar trabajo

en: Last logs
fr_FR: Ultimos logs

en: Result
fr_FR: Resultado

en: %d ERROR | %d ERRORS
fr_FR[0]: %d ERROR
fr_FR[1]: %d ERRORES

en: %d WARNING | %d WARNINGS
fr_FR[0]: %d AVISO
fr_FR[1]: %d AVISOS

en: Overview
fr_FR: Vista general

en: Changes for job <i>%s</i> saved.
fr_FR: Cambios para el trabajo <i>%s</i> guardados.

en: ATTENTION: Job runs every %d minutes!
fr_FR: ATENCION: El trabajo se ejecuta cada %d minutos!

en: ATTENTION: Job runs every %d hours!
fr_FR: ATENCION: El trabajo se ejecuta cada %d horas!

en: ATTENTION: Can't calculate cron!
fr_FR: ATENCION: Imposibe calcular cron!

en: Next runtime:
fr_FR: Próxima ejecución:

en: Schedule
fr_FR: Programación

en: To: %s
fr_FR: A: %s

en: %s Job:
fr_FR: %s Trabajo:

en: Job tasks
fr_FR: Tareas de trabajo

en: Backup type
fr_FR: Tipo de respaldo

en: Create a backup archive
fr_FR: Crear un archivo de respaldo

en: Archive Format
fr_FR: Formato del archivo

en: Destinations
fr_FR: Destinos

en: Start job
fr_FR: Comenzar trabajo

en: manually only
fr_FR: sólo manualmente

en: with WordPress cron
fr_FR: con cron de Wordpress

en: with a link
fr_FR: con un enlace

en: Schedule execution time
fr_FR: Hora de ejecución programada

en: Scheduler type
fr_FR: Tipo de programación

en: basic
fr_FR: básico

en: advanced
fr_FR: avanzado

en: Scheduler
fr_FR: Programación

en: Type
fr_FR: Tipo

en: Hour
fr_FR: Hora

en: Minute
fr_FR: Minuto

en: monthly
fr_FR: mensual

en: on
fr_FR: en

en: weekly
fr_FR: semanalmente

en: Sunday
fr_FR: Domingo

en: Monday
fr_FR: Lunes

en: Tuesday
fr_FR: Martes

en: Wednesday
fr_FR: Miércoles

en: Thursday
fr_FR: Jueves

en: Friday
fr_FR: Viernes

en: Saturday
fr_FR: Sábado

en: daily
fr_FR: diario

en: hourly
fr_FR: cada hora

en: Any (*)
fr_FR: Todos (*)

en: Hours:
fr_FR: Horas:

en: Day of Month:
fr_FR: Día del Mes:

en: Month:
fr_FR: Mes:

en: January
fr_FR: Enero

en: February
fr_FR: Febrero

en: March
fr_FR: Marzo

en: April
fr_FR: Abril

en: May
fr_FR: Mayo

en: June
fr_FR: Junio

en: July
fr_FR: Julio

en: August
fr_FR: Agosto

en: September
fr_FR: Septiembre

en: October
fr_FR: Octubre

en: November
fr_FR: Noviembre

en: December
fr_FR: Diciembre

en: Day of Week:
fr_FR: Día de la semana:

en: Save changes
fr_FR: Guardar cambios

en: No Jobs.
fr_FR: Sin trabajos

en: Job Name
fr_FR: Nombre del trabajo

en: Next Run
fr_FR: Próxima ejecución

en: Last Run
fr_FR: Ultima ejecución

en: Edit
fr_FR: Editar

en: Copy
fr_FR: Copiar

en: Not needed or set
fr_FR: No necesario o definido

en: Running for: %s seconds
fr_FR: Ejecutando durante : %s segundos

en: Not scheduled!
fr_FR: Sin programación !

en: Inactive
fr_FR: Inactivo

en: Download last backup
fr_FR: Descargar último respaldo

en: Copy of
fr_FR: Copia de

en: Job "%s" started.
fr_FR: Trabajo  "%s" comenzado.

en: Aborted by user!
fr_FR: Abortado por el usuario!

en: Job will be terminated.
fr_FR: Trabajo será finalizado.

en: %s Jobs
fr_FR: %s Trabajos

en: Warnings:
fr_FR: Advertencias :

en: Errors:
fr_FR: Errores:

en: Display working log
fr_FR: Mostrar log de trabajo

en: Close working screen
fr_FR: Cerrar pantalla de trabajo

en: close
fr_FR: cerrar

en: Job end
fr_FR: Fin de trabajo

en: No Logs.
fr_FR: Sin logs

en: Backup/Log Date/Time
fr_FR: Fecha/hora de log/respaldo

en: Status
fr_FR: Estado

en: Runtime
fr_FR: Tiempo de ejecución

en: View
fr_FR: Vista

en: 1 ERROR | %d ERRORS
fr_FR[0]: 1 ERROR
fr_FR[1]: %d ERRORES

en: 1 WARNING | %d WARNINGS
fr_FR[0]: 1 ADVERTENCIA
fr_FR[1]: %d ADVERTENCIAS

en: Log only
fr_FR: Sólo log

en: seconds
fr_FR: segundos

en: Settings saved
fr_FR: Parámetros guardados

en: %s Settings
fr_FR: %s Parametros

en: API Keys
fr_FR: Claves API:

en: Admin bar
fr_FR: Barra de administración

en: Do you want to see BackWPup in the WordPress admin bar?
fr_FR: Quieres ver BackWPup en la barra de administración de Wordpress?

en: Admin Bar
fr_FR: Barra de administración

en: Show BackWPup links in admin bar.
fr_FR: Muestra enlaces de BackWPup en barra de administración

en: Protect folders
fr_FR: Proteger carpetas

en: Protect BackWPup folders ( Temp, Log and Backups ) with <code>.htaccess</code> and <code>index.php</code>
fr_FR: Proteger carpetas BackWPup ( Temp, Log y Respaldos ) con<code>.htaccess</code> y <code>index.php</code>

en: Log file folder
fr_FR: Carpeta de archivos de log.

en: Maximum number of log files in folder
fr_FR: Máximo número de archivos de log en la carpeta.

en: Oldest files will be deleted first.
fr_FR: Archivos antiguos serán eliminados primero.

en: Compression
fr_FR: Compresión

en: Maximum number of retries for job steps
fr_FR: Máximo número de reintentos para cada paso de los trabajos.

en: Restart on every main step
fr_FR: Re-comenzar en cada paso principal.

en: Key to start jobs externally with an URL
fr_FR: Clave para comenzar trabajos externamente con una URL.

en: empty = deactivated. Will be used to protect job starts from unauthorized persons.
fr_FR: vacío = desactivado. Se usará para proteger el arranque de trabajos por parte de personas no autorizadas.

en: No Translation
fr_FR: Sin Traducción

en: No translation for the job, the log will be written in English
fr_FR: No hay traducción para el trabajo, el log se escribirá en Inglés.

en: Reduce server load
fr_FR: Reduce la carga del servidor

en: disabled
fr_FR: desactivado

en: minimum
fr_FR: mínimo

en: medium
fr_FR: medio

en: maximum
fr_FR: máximo

en: Username:
fr_FR: Nombre de usuario:

en: Setting
fr_FR: Parámetros

en: Value
fr_FR: Valor

en: Get pro.
fr_FR: Obtener la version pro.

en: unavailable
fr_FR: no disponible

en: Server
fr_FR: Servidor

en: Operating System
fr_FR: Sistema operativo

en: Current PHP user
fr_FR: Actual usuario PHP

en: On
fr_FR: Encendido

en: Off
fr_FR: Apagado

en: Safe Mode
fr_FR: Modo seguro

en: Maximum execution time
fr_FR: Tiempo máximo de ejecución

en: Alternative WP Cron
fr_FR: Altenativa WP Cron

en: Server Time
fr_FR: Hora del servidor

en: Blog Time
fr_FR: Hora del blog

en: Blog Timezone
fr_FR: Zona horaria de blog

en: Blog Time offset
fr_FR: Offset de hora del blog

en: %s hours
fr_FR: %s horas

en: Blog language
fr_FR: Idioma del blog

en: MySQL Client encoding
fr_FR: Codificación del cliente MySQL

en: Blog charset
fr_FR: Sel. caracteres de blog

en: PHP Memory limit
fr_FR: Límite de memoria de PHP

en: Memory in use
fr_FR: Memoria en uso

en: Disabled PHP Functions:
fr_FR: Funciones PHP deshabilitadas:

en: Loaded PHP Extensions:
fr_FR: Extensiones PHP cargadas:

en: Save Changes
fr_FR: Guardar cambios

en: %s Welcome
fr_FR: %s Bienvenido

en: Added database dump "%1$s" with %2$s to backup file list
fr_FR: Añadido respaldo de DB "%1$s" con %2$s a la lista de ficheros a respaldar

en: running
fr_FR: en curso

en: Job Start
fr_FR: Comienzo de trabajo

en: No destination correctly defined for backup! Please correct job settings.
fr_FR: Destino no se ha definido correctamente para respaldo! Por favor corrija configuración del trabajo.

en: Folders to backup
fr_FR: Carpetas a respaldar

en: Backup root folder
fr_FR: Carpeta de respaldo de principal (root)

en: Backup content folder
fr_FR: Carpeta de contenido de respaldo

en: Backup plugins
fr_FR: Respaldo de complementos (plugins)

en: Backup themes
fr_FR: Respaldo de temas

en: Backup uploads folder
fr_FR: Carpeta de respaldo de subidas

en: Extra folders to backup
fr_FR: Carpetas extras para respaldar

en: Exclude from backup
fr_FR: Excluir desde el respaldo

en: Thumbnails in uploads
fr_FR: Miniaturas en archivos subidos

en: All images with -???x???. will be excluded. Use a plugin like Regenerate Thumbnails to rebuild them after a restore.
fr_FR: Todas las imágenes con -???x???. serán excluídas. Use algún plugin como Regenerate Tumbnails para reconstruirlas después de restaurar.

en: Exclude files/folders from backup
fr_FR: Excluir archivos/carpetas del respaldo

en: Backup wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico from root.
fr_FR: Respaldar wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd y favicon.ico desde el principal (root)

en: XML Export file name
fr_FR: Nombre del fichero a exportar XML

en: File compression
fr_FR: Compresión

en: Plugin list file name
fr_FR: Nombre del fichero de la lista de plugins

en: Check the installation
fr_FR: Comprobar la instalación.

en: Security
fr_FR: Seguridad

en: Security option for BackWPup
fr_FR: Opción de seguridad para BackWPup

en: Server self connect:
fr_FR: Auto-Conexión del servidor :

en: The HTTP response test get a error "%s"
fr_FR: Comprobación de respuesta HTTP genera un error "%s"

en: The HTTP response test get a false http status (%s)
fr_FR: Comprobación de respuesta HTTP obtiene un falso estado http (%s)

en: Temp folder:
fr_FR: Carpeta temp :

en: Temp folder %s not exist and can't created.
fr_FR: Carpeta Temp %s no existe y no puede ser creada.

en: Temp folder %s not writable.
fr_FR: Carpeta Temp %s no es escribible.

en: Logs folder:
fr_FR: Carpeta de logs:

en: Logs folder %s not exist and can't created.
fr_FR: Carpeta de logs %s no existe y no se puede crear

en: Logs folder %s not writable.
fr_FR: Carpeta de logs %s no es escribible.

en: Disabled WP Cron
fr_FR: WP Cron desactivado

en: [INFO] Maximum script execution time is %1$d seconds
fr_FR: [INFO] Tiempo máximo de ejecución de script es  %1$d secondes.

en: Runtime: %d seconds
fr_FR: Tiempo de ejecución : %d segundos

en: Signal %d is sent to script!
fr_FR: Señal %d se envía al script!

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: %1$s at %2$s by WP-Cron
fr_FR: %1$s en %2$s por  WP-Cron

en: About
fr_FR: Acerca de

en: [INFO] BackWPup job started form commandline interface
fr_FR: [INFO] Trabajo de BackWPup comenzó desde interfaz de línea de comandos

en: Job Started
fr_FR: Trabajo comenzado

en: DB Backup
fr_FR: Respaldo de DB

en: First <a href="%1$s">set up a job</a>, and plan what you want to save. You can <a href="%2$s">use the wizards</a> or the expert mode.
fr_FR: Primero <a href="%1$s">define un trabajo</a>, y planifica lo que quieres salvar. Tú puedes <a href="%2$s">usar el asistente </a> o el mdo experto.

en: First set up a job, and plan what you want to save.
fr_FR: Primero crea un trabajo y planifica lo que quieres respaldar

en: Save your database
fr_FR: Salvar tu base de datos

en: Save your database regularly
fr_FR: Salvar tu base de datos regularmente

en: WordPress XML Export
fr_FR: Exportar WordPress XML

en: You can choose the built-in WordPress export format in addition or exclusive to save your data. This works in automated backups too of course. The advantage is: you can import these files into a blog with the regular WordPress importer.
fr_FR: Puedes elegir el formato de exportación WordPress incorporado acumulado o exclusivo para guardar los datos. Esto funciona en copias de seguridad automatizadas también, por supuesto. La ventaja: se puede importar estos archivos en un blog con el importador normal de WordPress.

en: Save all data from the webserver
fr_FR: Salvar todos los datos desde el servidor web.

en: Save all files
fr_FR: Guardar todos los ficheros

en: Security!
fr_FR: Seguridad!

en: By default everything is encrypted: connections to external services, local files and access to directories.
fr_FR: Por defecto todo está codificado: las conexiones a servicios externos, archivos locales y el acceso a los directorios.

en: Cloud Support
fr_FR: Soporte Cloud

en: BackWPup supports multiple cloud services in parallel. This ensures the backups are redundant.
fr_FR: BackWPup soporta múltiples servicois en la nube en paralelo. Esto asegura que las copias de seguridad son redundantes.

en: Start job with CLI
fr_FR: Comenzar el trabajo con CLI

en: Nothing to abort!
fr_FR: Nada para abortar!

en: ID: %1$d Name: %2$s
fr_FR: ID: %1$d Nombre: %2$s

en: Warnings: %1$d Errors: %2$d
fr_FR: Advertencias: %1$d Errores: %2$d

en: FTP specific settings
fr_FR: Parámetros específicos FTP

en: New Job
fr_FR: Nuevo trabajo

en: Minutes:
fr_FR: Minutos:

en: WordPress version
fr_FR: versión WordPress

en: BackWPup version
fr_FR: versión BackWPup

en: BackWPup Pro version
fr_FR: versión BackWPup Pro

en: PHP version
fr_FR: versión PHP

en: MySQL version
fr_FR: versión MySQL

en: cURL version
fr_FR: versión cURL

en: cURL SSL version
fr_FR: versión cURL SSL

en: S3 Settings
fr_FR: Parámetros S3

en: All your passwords
fr_FR: Todas tus contraseñas

en: Synchronize file by file to destination
fr_FR: Sincronizar archivo a archivo hasta destino

en: Archive name
fr_FR: Nombre de archivo

en: not yet
fr_FR: todavía no

en: A job is already running.
fr_FR: Un trabajo se está ejecutando.

en: List of jobs
fr_FR: Lista de trabajos

en: Steps in percent: %1$d percent of step: %2$d
fr_FR: Etapas en porcentaje : %1$d porcentaje de la etapa : %2$d

en: On step: %s
fr_FR: En la etapa : %s

en: Last message: %s
fr_FR: Ultimo mensaje: %s

en: Here you can schedule backup plans with a wizard.
fr_FR: Aquí puedes programar los planes de respaldo con un asistente

en: The backup files can be used to save your whole installation including <code>/wp-content/</code> and push them to an external Backup Service, if you don’t want to save the backups on the same server. With a single backup file you are able to restore an installation.
fr_FR: Los archivos de copia de seguridad se puede utilizar para guardar  a toda la instalación incluyendo <code> /wp-content/ </code> y lanzarlo a un servicio externo de Backup, si no desea guardar las copias de seguridad en el mismo servidor. Con un archivo de copia de seguridad única serás capaz de  restaurar una instalación.

en: With BackWPup you can schedule the database backup to run automatically. With a single backup file you can restore your database. You should <a href="%s">set up a backup job</a>, so you will never forget it. There is also an option to repair and optimize the database after each backup.
fr_FR: Con BackWPup puede programar la copia de seguridad de base de datos para que se ejecute automáticamente. Con un archivo de copia de seguridad solo puede restaurar la base de datos. Usted debe <a href="%s"> configurar una tarea (cron) de copia de seguridad </ a>, y nunca lo olvidarás. Hay también una opción para reparar y optimizar la base de datos después de cada copia de seguridad.

en: You can back up all your attachments, also all system files, plugins and themes in a single file. You can <a href="%s">create a job</a> to update a backup copy of your file system only when files are changed.
fr_FR: Puede realizar una copia de seguridad de todos sus archivos adjuntos, también todos los archivos del sistema, plugins y temas en un único archivo. Puede <a href="%s"> crear un trabajo </ a> para actualizar una copia de seguridad del sistema de archivos sólo cuando se modifican los archivos.

en: Copy the link for an external start. This option has to be activated to make the link work.
fr_FR: Copia el enlace para un arranque externo. Etsa opción debe de activarse para hacer que el enlace funcione.

en: Use <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> to run jobs from commandline or <a href="%s">get the start script</a>.
fr_FR: Usar  <a href="http://wp-cli.org/">WP-CLI</a> para ejecutar trabajos desde línea de comandos o  <a href="%s"> obtener el script de arranque</a>.

en: Replacement patterns:
fr_FR: Patrones de reemplazo:

en: WP memory limit
fr_FR: Límite de memoria de WP

en: WP Maximum memory limit
fr_FR: Límite de memoria máxima de WP

en: Pro Support
fr_FR: Soporte Pro

en: First set up a job, and plan what you want to save. You can use the wizards or the normal mode. Please note: the plugin author gives no warranty for your data.
fr_FR: Primero abre un trabajo, y planificar lo que deseas guardar. Puedes utilizar el modo normal o el asistente. Atención: el autor del plugin no da ninguna garantía para tus datos.

en: First set up a job, and plan what you want to save. Please note: the plugin author gives no warranty for your data.
fr_FR: Primero selecciona un trabajo y planifica los que qquieres salvar.Nota : el autor del plugin no garantiza tus datos.

en: Working as <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron">Cron</a> schedule:
fr_FR: Trabajando como  <a href="http://wikipedia.org/wiki/Cron" target="_blank">Cron</a> programado :

en: Information
fr_FR: Información

en: Compress log files with GZip.
fr_FR: Comprimir archivos de log con GZip.

en: Use the short links in the <b>First steps</b> box to schedule backup plans.
fr_FR: Usar enlaces cortos en la caja <b>Primeros pasos</b> para programar planes de respaldo.

en: Settings reset to default
fr_FR: Cambiar parámetros por defecto

en: Reset all settings to default
fr_FR: Todos los parámetros de nuevo por defecto

en: Special option
fr_FR: Opción especial

en: Include special files
fr_FR: Incluir archivos especiales

en: Functions for gz compression not available
fr_FR: Función para  la compression gz no disponible

en: Functions for bz2 compression not available
fr_FR: Función para la compression bz2 no disponible

en: Cannot open archive file
fr_FR: No es posible abrir fichero de archivo

en: Cannot open source file %s to archive
fr_FR: Imposible abrir ruta de fichero %s a archivo

en: PclZip archive add error: %s
fr_FR: Fichero PclZipp añade error : %s

[ctx: Text of ZipArchive status Message]
en: ZipArchive returns status: %s
fr_FR: Archivo zip devuelve estado : %s

en: Backup archive created.
fr_FR: Creado fichero de respaldo.

en: Cannot open dump file
fr_FR: No se puede abrir fichero de respaldo DB

[ctx: ZipArchive open() result]
en: Cannot create zip archive: %d
fr_FR: Imposible crear fichero  zip : %d

[ctx: %s = file name]
en: Method to archive file %s not detected
fr_FR: Método de archivo del fichero %s no detectado

en: File name cannot be empty
fr_FR: Nombre del fichero no puede estar vacío

en: This archive method can only add one file
fr_FR: Este método de archivo sólo puede añadir un fichero

[ctx: Database Charset]
en: Cannot set DB charset to %s
fr_FR: Imposible seleccionar caracter de DB a %s

en: One click backup
fr_FR: Respaldo en un click

[ctx: File path to add to archive]
en: File %s does not exist or is not readable
fr_FR: El fichero "%s" no existe o no se puede leer

en: Download database backup
fr_FR: Descargar respaldo de base de datos

en: Please activate your license
fr_FR: Por favor activa tu licencia

en: Please go to your plugin page and active the license to have the autoupdates enabled.
fr_FR: Por favor vete a tu página de plugins y activa la licencia para tener los auto-actualizaciones activadas.

en: Support
fr_FR: Soporte

en: Plugin on wordpress.org
fr_FR: Plugin en wordpress.org

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not exists
fr_FR: Carpeta %s no existe

[ctx: Folder name]
en: Folder %s not readable
fr_FR: Carpeta %s no se puede leer

en: Features / differences between Free and Pro
fr_FR: Caraterísticas / diferencias entre Free y Pro

en: Features
fr_FR: Características

en: FREE
fr_FR: GRATUIT

en: Complete database backup
fr_FR: Respaldo completo de base de datos

en: Complete file backup
fr_FR: Respado completo de archivos

en: Database check
fr_FR: Comprobación de base de datos

en: Data compression
fr_FR: Compresión de datos

en: List of installed plugins
fr_FR: Lista de plugins instalados

en: Backup archives management
fr_FR: Gestión de archivos de respaldo

en: Log file management
fr_FR: Gestión de archivo de log

en: Start jobs per WP-Cron, URL, system, backend or WP-CLI
fr_FR: Comenzar trabajos para  WP-Cron, URL, sistema, administration o WP-CLI

en: Log report via email
fr_FR: Reportar log por email

en: Backup to Microsoft Azure
fr_FR: Respaldar a  Microsoft Azure

en: Backup as email
fr_FR: Respaldo como  E-mail

en: Backup to S3 services <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope and more)</small>
fr_FR: Respaldar a servicio S3 <small>(Amazon, Google Storage, Hosteurope y más)</small>

en: Backup to FTP server
fr_FR: Respaldar a servidor  FTP

en: Backup to your web space
fr_FR: Respaldar a espacio de tu sitio web

en: Custom API keys for DropBox and SugarSync
fr_FR: Claves API personalizadas para DropBox y Sugarsync

en: XML database backup as PHPMyAdmin schema
fr_FR: Respaldar XML base de datos como esquema PHPMyAdmin

en: Database backup as mysqldump per command line
fr_FR: Copia de seguridad de base de datos como  mysqldump por línea de comandos

en: Database backup for additional MySQL databases
fr_FR: Respaldo de base de datos para bases de datos MySQL adicionales

en: Import and export job settings as XML
fr_FR: Importar y exportar configuración de trabajos como  XML

en: Wizard for system tests
fr_FR: Asistente para comprobaciones de sistemas

en: Wizard for scheduled backup jobs
fr_FR: Asistente para trabajos de backup programados

en: Wizard to import settings and backup jobs
fr_FR: Asistente para importar configuraciones y trabajos de respaldo

en: Differential backup of changed directories to Dropbox
fr_FR: Respaldo diferencial de directorios cambiados a DropBox

en: Differential backup of changed directories to Rackspace Cloud Files
fr_FR: Copia de seguridad diferencial de directorios modificados en Rackspace Cloud File

en: Differential backup of changed directories to S3
fr_FR: Copia de seguridad diferencial de directorios cambiados a S3

en: Differential backup of changed directories to MS Azure
fr_FR: Copia de seguridad diferencial de directorios modificados en MS Azure

en: <strong>Premium support</strong>
fr_FR: <strong>Soporte Premium</strong>

en: <strong>Dynamically loaded documentation</strong>
fr_FR: <strong>Documentación cargada dinámicamente </strong>

en: <strong>Automatic update from MarketPress</strong>
fr_FR: <strong>Actualización automática desde  MarketPress</strong>

en: GET PRO
fr_FR: Pasar a versión  PRO

en: Multipart Upload
fr_FR: Subida multi-partes

en: Use multipart upload for uploading a file
fr_FR: Utiliza subida multi-partes para subir un fichero

en: Connected to S3 Bucket "%1$s" in %2$s
fr_FR: Conectado a cubo S3 "%1$s" dans %2$s

en: Sender name
fr_FR: Nombre de  remitente

en: Folder name cannot be empty
fr_FR: Nombre de la carpeta no puede estar vacío

[ctx: Folder path to add to archive]
en: Folder %s does not exist or is not readable
fr_FR: Carpeta "%s" no existe o no se puede leer

en: Folder name "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Nombre de carpeta "%1$s" demasiado largo para guardarse correctamente en el archivo %2$s!

en: Folder path "%1$s" too long to be saved correctly in %2$s archive!
fr_FR: Ruta de carpeta "%1$s" demasiado largo para guardarse correctamente en el archivo %2$s!

en: No MySQLi extension found. Please install it.
fr_FR: Extensión  MySQLi no localizada.Por favor, instálela.

en: Working job log
fr_FR: Log de trabajo en funcionamiento

en: The file name of an archive cannot be empty.
fr_FR: Nombre del fichero no puede estar en blanco

en: Cheating, huh?
fr_FR: Sientes engañado?

en: Now Running
fr_FR: Ahora en curso

[ctx: %s = Folder name]
en: Folder %s for archive not found
fr_FR: Carpetas %s para fichero no encontrada.

en: Authenticated with Dropbox of user %s
fr_FR: Identificado con el usuario de Dropbox %s

en: Your Dropbox appears to be full.
fr_FR: Tu Dropbox parece estar lleno

en: %s available on your Dropbox
fr_FR: %s disponible en tu Dropbox

en: Uploaded file size and local file size don't match.
fr_FR: Tamaño de archivo cargado y tamaño de archivo local no coinciden

en: Error while deleting file from Dropbox: %s
fr_FR: Error mientras se borra archivo de Dropbox : %s

en: One file deleted from Dropbox | %d files deleted on Dropbox
fr_FR[0]: Un fichero eliminado de DropBox
fr_FR[1]: %d ficheros eliminados de Dropbox

en: Backup sent by e-mail
fr_FR: Respaldo eliminado por E-mail

en: E-Mail Address
fr_FR: Dirección de E-mail:

en: E-Mail address
fr_FR: Adresse E-mail:

en: E-Mail address to which Backups are sent.
fr_FR: Dirección de email donde se enviarán los respaldos

en: Send test e-mail
fr_FR: Enviar email de prueba

en: Send e-mail settings
fr_FR: Parámetros para el envío de emails

en: Maximum file size to be included in an e-mail. 0 = unlimited
fr_FR: Tamaño máximo de fichero a incluir en un email. 0 =sin límite

en: Sender e-mail address
fr_FR: E-mail de remitente

en: Name of e-mail sender
fr_FR: Nombre del emisor de correo

en: Sending method
fr_FR: Método de envío

en: Use site settings
fr_FR: Parámetros de uso del sitio

en: - Use site settings: retrieves the e-mail settings of your site. -PHP mail(): needs more PHP memory
fr_FR: - Utilice la configuración del sitio: recupera los ajustes de correo electrónico de su sitio. -PHP mail (): necesita más memoria PHP

en: Backup archive too big to be sent by e-mail!
fr_FR: Fichero de respaldo demasiado grande para enviar por email

en: Error while sending e-mail!
fr_FR: Error enviando email!

en: E-Mail sent.
fr_FR: Email enviado!

en: If this message reaches your inbox, sending backup archives via e-mail should work for you.
fr_FR: Si este mensaje llega a tu bandeja de entrada, envío de ficheros de respaldo por email te debería de funcionar.

en: Folder to store backups in
fr_FR: Carpeta para guardar respaldos en

en: FTP server and login
fr_FR: Servidor FTP e identificación

en: FTP server
fr_FR: FTP servidor

en: Folder to store files in
fr_FR: Carpeta para guardar respaldos en

en: Maximum number of files to keep in folder.
fr_FR: Número máximo de ficheros para guardar en carpeta

en: SSL-FTP connection
fr_FR: Conexión SSL-FTP

en: Use explicit SSL-FTP connection.
fr_FR: Utiliza una conexión SSL-FTP.

en: FTP Passive Mode
fr_FR: FTP en modo pasivo

en: Use FTP Passive Mode.
fr_FR: Utiliza una conexión FTP en modo pasivo

en: Connected via explicit SSL-FTP to server: %s
fr_FR: Conectado por SSL-FTP al servidor: %s

en: Cannot connect via explicit SSL-FTP to server: %s
fr_FR: Imposible de conectarse por SSL-FTP al servidor: %s

en: FTP client command: %s
fr_FR: Comando de cliente FTP: %s

en: FTP server reply: %s
fr_FR: Responder servidor FTP: %s

en: One file deleted on FTP server | %d files deleted on FTP server
fr_FR[0]: Un fichero eliminado de servidor FTP
fr_FR[1]: %d ficheros eliminados de servidor FTP

en: Missing account name!
fr_FR: Nombre de cuenta no localizado!

en: No container found!
fr_FR: Contenedor no encontrado!

en: Missing username!
fr_FR: Nombre de usuario no localizado!

en: A container could not be found!
fr_FR: Un contenedor no puede ser localizado!

en: Backup to an S3 Service
fr_FR: Respaldar a un servicio S3

en: E-Mail address:
fr_FR: Dirección E-mail:

en: Create Sugarsync account
fr_FR: Crear una cuenta SugarSync

en: Authenticated to SugarSync with nickname %s
fr_FR: Identificado en SugarSync con nombre de usuario %s

en: %s available at SugarSync
fr_FR: %s disponible en SugarSync

en: Script stopped! Will start again.
fr_FR: Script detenido! Volverá a empezar

en: Table %1$s is a view. Not checked.
fr_FR: Tabla %1$s es una vista. Sin comprobar aún

en: Creates an .sql database dump file
fr_FR: Crea un archivos de respaldo de la base de datos .sql

en: Separate folder names with a line-break or a comma. Folders must be set with their absolute path!
fr_FR: Separar nombres de carpetas con  salto de línea o coma. Carpetas deberán seleccionarse con su ruta absoluta!

en: Don't backup thumbnails from the site's uploads folder.
fr_FR: No respaldar miniaturas desde la carpeta de subida de archivos

en: Separate file / folder name parts with a line-break or a comma. For example /logs/,.log,.tmp
fr_FR: Separar partes de nombre de ficheros/carpeta con salto de línea o coma. Por ejemplo /logs/,.log,.tmp

en: If the WordPress root folder is not included in this backup job, check this option to additionally include wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico into the backup. Your wp-config.php will be included even if you placed it in the parent directory of your root folder.
fr_FR: Si la carpeta raíz de WordPress no está incluido en esta tarea de respaldo, marque esta opción para incluir adicionalmente wp-config.php, robots.txt,. Htaccess,. Htpasswd y favicon.ico en la copia de seguridad. Su wp-config.php se incluirá incluso si se coloca en el directorio principal de la carpeta raíz.

en: Items to export
fr_FR: Elementos a exportar

en: All plugin information:
fr_FR: Toda la información deplugins:

en: Cannot connect to MySQL database %1$d: %2$s
fr_FR: Imposible de contectar con base de datos MySQL %1$d: %2$s

en: Error while writing file!
fr_FR: Error escribiendo fichero!

en: Heads up! You have updated from version 2.x
fr_FR: Atención! Has actualizado desde version 2.x

en: Please <a href="%s">check your settings</a> after updating from version 2.x:
fr_FR: Por favor <a href="%s">comprueba tus parámetros</a> después de actualizar desde version 2.x:

en: Dropbox authentication must be re-entered
fr_FR: Debes reintroducir identificación de Dropbox

en: SugarSync authentication must be re-entered
fr_FR: Debes reintroducir identificación de SugarSync

en: Google Storage is now a part of S3 service settings
fr_FR: Google Storage es ahora parte de configuración de servicio S3

en: No files could be found. (List will be generated during next backup.)
fr_FR: No se localizan archivos (La lista se generará durante el siguiente respaldo)

en: You are about to delete this backup archive. 
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: Vas a borrar este archivo de respaldo. 
     'Cancelar' para parar , 'OK' para borrar.

en: Sorry, you don't have permissions to do that.
fr_FR: Disculpa, no tienes permisos para realizarlo.

en: First Steps
fr_FR: Primera etapa

en: Generate a database backup of WordPress tables and download it right away!
fr_FR: Genarar un respaldo de base de datos de tablas de Wordpress y descargarlo directamente!

en: Please name this job.
fr_FR: Por favor nombra este trabajo

en: Job Tasks
fr_FR: Tareas de trabajo

en: Backup File Creation
fr_FR: Creación de respaldo de archivo

en: %d = Two digit day of the month, with leading zeros
fr_FR: %d = Dos dígitos de mes, con cero a la izquierda

en: %j = Day of the month, without leading zeros
fr_FR: %j = Día del mes, sin ceros a la izquierda

en: %m = Day of the month, with leading zeros
fr_FR: %j = JDía del mes, con ceros a la izquierda

en: %n = Representation of the month (without leading zeros)
fr_FR: %n = Representación del mes (sin ceros a la izquierda)

en: %Y = Four digit representation for the year
fr_FR: %Y = Cuatro dígitos en represetación del año

en: %y = Two digit representation of the year
fr_FR: %y = Dos dígitos en representación del año

en: %a = Lowercase ante meridiem (am) and post meridiem (pm)
fr_FR: %a = am y pm en minúsculas

en: %A = Uppercase ante meridiem (AM) and post meridiem (PM)
fr_FR: %A = AM y PM en mayúsculas

en: %B = Swatch Internet Time
fr_FR: %B = Swatch Hora de Internet

en: %g = Hour in 12-hour format, without leading zeros
fr_FR: %g = Hora en formato 12 horas, sin ceros la izquierda

en: %G = Hour in 24-hour format, without leading zeros
fr_FR: %G = Hora en formato 24 horas, sin ceros a la izquierda

en: %h = Hour in 12-hour format, with leading zeros
fr_FR: %h = Hora en formato 12 horas, con ceros a la izquierda

en: %H = Hour in 24-hour format, with leading zeros
fr_FR: %H = Hora en formato 24 horas, con ceros a la izquierda

en: %i = Two digit representation of the minute
fr_FR: %i = Dos dígitos representan los minutos

en: %s = Two digit representation of the second
fr_FR: %s = Dos dígitos representan los segundos

en: PHP Zip functions will be used if available (needs less memory). Otherwise the PCLZip class will be used.
fr_FR: Funciones de ZIp PHP serán usadas si están disponibles (necesitan menos memoria). De otra manera la clase PCLZip será utilizada.

en: Disabled due to missing PHP function.
fr_FR: Deshabilitados debido a la falta de función PHP

en: A tarballed, not compressed archive (fast and less memory)
fr_FR: Un archivo tar sin comprimir (rápido y menos memoria)

en: A tarballed, GZipped archive (fast and less memory)
fr_FR: Un archivo tar GZipped (rápido y menos memoria)

en: A tarballed, BZipped archive (fast and less memory)
fr_FR: Un archivo tar BZipped (rápido y menos memoria)

en: Job Destination
fr_FR: Destino de trabajo

en: Where should your backup file be stored?
fr_FR: Donde debería de almacenarse tu fichero de respaldo?

en: Log Files
fr_FR: Arcvhivos de log

en: Send log to e-mail address
fr_FR: Enviar log a dirección de email

en: Leave empty to not have log sent.
fr_FR: Dejar vacío para no enviar log

en: E-Mail FROM field
fr_FR: Campo DESDE email (From)

en: Errors only
fr_FR: Sólo errores

en: Send e-mail with log only when errors occur during job execution.
fr_FR: Enviar email sólo con log cuando sucede un error durante la ejecución del trabajo

en: Job Schedule
fr_FR: Programación de trabajo

en: Generate a server script file to let the job start with the server’s cron on command line interface. Alternatively use WP-CLI commands.
fr_FR: Genera un archivo de script de servidor para permitir comenzar el trabajo con el cron del servidor en la línea de comendos. Alternativamente usa comandos WP-CLI

en: Job currently running: %s
fr_FR: Trabajo actualmente operando : %s

en: Display Settings
fr_FR: Muestra parámetros

en: Folder sizes
fr_FR: Tamaños de carpeta

en: Display folder sizes on Files tab if job edited. (Might increase loading time of Files tab.)
fr_FR: Muestra tamaños de carpetas en pestaña Archivos si se edita el trabajo. (Puede incrementar tiempo de carga en pestaña Archivos)

en: Every time BackWPup runs a backup job a log file is being generated. Choose where to store your log files and how many of them.
fr_FR: En todo momento BackWPup arranca un trabajo programado, un fichero log se genera. Elige donde se almacenan tus archivos de log y cuántos de ellos.

en: There are a couple of general options for backup jobs. Set them here.
fr_FR: Hay un par de opciones genrales para trabajos de respaldos. Selecciónalas aquí.

en: Restart the job on every main step on a running job
fr_FR: Re.comenzar el trabajo en cada paso principal mientras se ejecuta el trabajo.

en: No translation
fr_FR: Sin traducción

en: This adds short pauses to the process. Can be used to reduce the CPU load. Disabled = off, minimum = shortest sleep, maximum = longest sleep
fr_FR: Añade pausas cortas al proceso. Puede usarse para reducir carga a la CPU. Desactivado=off, mínimo = sueño corto, máximo = sueño largo

en: Is your blog protected with HTTP basic authentication (.htaccess)? Then please set the username and password for authentication here.
fr_FR: ¿Está tu blog protegido con autenticación básica HTTP (. Htaccess)? A continuación, por favor, defina el nombre de usuario y la contraseña para la autenticación aquí.

en: No job ID specified!
fr_FR: Ningín ID de trabajo especificado!

en: Job ID does not exist!
fr_FR: ID de trabajo no existe!

en: No job running
fr_FR: Sin trabajos ejecutándose

en: Running job
fr_FR: Trabajo ejecutándose

en: Multipart splits file into multiple chunks while uploading. This is necessary for displaying the upload process and to transfer bigger files. Beware: There is a known issue at Google storage with this option!
fr_FR: Multi-parte  trocea el archivo en varios trozos mientras carga. Esto es necesario para la visualización del proceso de carga y para transferir archivos más grandes. Cuidado: Hay un problema conocido en Google storage con esta opción!

en: FTP server response: %s
fr_FR: Respuesta del servidor FTP: %s

[ctx: Available space on SugarSync]
en: Not enough disk space available on SugarSync. Available: %s.
fr_FR: No hay suficiente espacio libre en SugarSync. Libre : %s.

en: ZipArchive
fr_FR: Archivo ZIP

en: Method for creating ZIP archive
fr_FR: Método para crear archivos ZIP

en: Auto = Uses PHP class ZipArchive if available; otherwise uses PclZip.<br />ZipArchive = Uses less memory, but many open files at a time.<br />PclZip = Uses more memory, but only 2 open files at a time.
fr_FR: Auto = Usa la clase ZipArchive de PHP si está disponible, de otro modo usa PclZip.<br/> ZipArchive = usa menos memoria, pero puede abrir más fichero de un tiempo.<br/>PclZip= Usa más memoria pero sólo abre dos archivo de una vez.

en: E-Mail "From" field (Name &lt;&#160;you@your-email-address.tld&#160;&gt;)
fr_FR: Campo de correo  "From" (Nombre &lt;&#160;tu@tu-email.tld&#160;&gt;)

en: Role that the user have on BackWPup
fr_FR: Rolle die dieser Benutzer hat bei BackWPup

en: Job has ended with errors in %s seconds. You must resolve the errors for correct execution.
fr_FR: Job mit Fehlern beendet in %s Sekunden. Sie müssen die Fehler für eine korrekte Ausführung beheben.

en: Job has done with warnings in %s seconds. Please resolve them for correct execution.
fr_FR: Job mit Warnungen beendet in %s Sekunden. Bitte beheben Sie die Warnungen für eine korrekte Ausführung.

en: Thank you for using BackWPup!
fr_FR: Vielen Dank, dass Sie BackWPup benutzen!

en: &mdash; No role for BackWPup &mdash;
fr_FR: &mdash; Keine Rolle für BackWPup &mdash;

en: BackWPup Pro offers you first-class premium support and more features like a wizard for scheduled backup jobs, differential backup of changed directories in the cloud and much more!
fr_FR: BackWPup Pro bietet Ihnen neben erstklassigem Premiumsupport weitere Funktionen wie Auftragsassistenten, Sicherung geänderter Verzeichnisse in der Cloud und vieles mehr!

[ctx: %s = plugin name]
en: Your license for the plugin %s is not valid. The auto-update has been deactivated. Please insert a valid key in the MarketPress Dashboard. Or if you want to add an other valid code use the form below.
fr_FR: Tu licencia para el coplemento %s no es válida. La auto actualización se ha desactivado. Introduce una clave válida en el escritorio de MarketPress. Si lo prefieres introduce otro código váildo en el formulario inferior.

en: You are currently using a valid key for this plugin. You are able to renew the key in the MarketPress Dashboard. Or if you want to add an other valid code use the form below.
fr_FR: Estás usando una clave válida para este complemento. Puedes renovarla en el escritorio de MarketPress. Si lo prefieres puedes añadir otro código válido en el formulario inferior.

[ctx: %s = plugin name]
en: Your license for the plugin %s is not valid. The auto-update has been deactivated.
fr_FR: Deine Lizenz für das Plugin %s ist ungültig. Automatische Updates wurden deaktiviert.

en: You are currently using a valid key for this plugin. You are able to renew the key below or you can delete the key by <a href="%s">clicking here</a>.
fr_FR: Actualmente estas  usando una clave válida para este complemento. Puedes renovar esta clave o borrarla pnchando <a href="%s">aquí</a>.

en: Plugin successfully activated.
fr_FR: Plugin erfolgreich aktiviert.

en: The entered license key is wrong.
fr_FR: La clave de licencia introducida no es correcta.

en: You have reached the limit of urls. Please update your license at <a href="http://marketpress.com">marketpress.com</a>.
fr_FR: Has agotado el límite de URLs. Por favor, actualiza tu licencia en <a href="http://marketpress.com">marketpress.com</a>.

en: Something went wrong. Please try again later or contact the <a href="http://marketpress.com/support/">marketpress team</a>.
fr_FR: Algo no ha ido bien. Prueb más tarde o contacta con el <a href="http://marketpress.com/support/">equipo de marketpress</a>.

en: Due to a wrong license you are not allowed to activate this plugin. Please update your license at <a href="http://marketpress.com">marketpress.com</a>.
fr_FR: Debido a una licencia errónea, no estás autorizado a activar este complemento. Actualiza tu licencia en  <a href="http://marketpress.com">marketpress.com</a>.

en: Dropbox authentication not approved!
fr_FR: Autentificación DropBox no aprobada!

en: Absolute path to folder for backup files:
fr_FR: Absoluter Pfad zum Ordner für Sicherungsdateien:

en: Retrieving file list from folder
fr_FR: Empfange Dateiliste vom Ordner

en: Delete not existing files from folder
fr_FR: Elimina archivos no existentes de la carpeta

en: Retrieving file list from MS Azure.
fr_FR: Recuperando lista de archivos desde MS Azure

en: Upload changed files to MS Azure.
fr_FR: Subir archivos modificados a MS Azure

en: File %s uploaded to MS Azure.
fr_FR: Archivo  %s subido a MS Azure.

en: Extra file %s uploaded to MS Azure.
fr_FR: Archivo extra %s subido a  MS Azure.

en: Delete nonexistent files on MS Azure.
fr_FR: Borrar archivos no existentes en MS Azure

en: Delete nonexistent files from Rackspace Cloud.
fr_FR: Borrar archivos no existentes desde Rackspace Cloud

en: Retrieving file list from S3.
fr_FR: Recuperando lista de archivos desde S3

en: Upload changed files to S3.
fr_FR: Subir archivos cambiados a S3

en: File %s uploaded to S3.
fr_FR: Archivo %s subido a  S3.

en: Extra file %s uploaded to S3.
fr_FR: Archivo extra  %s subido a S3.

en: Delete nonexistent files on S3
fr_FR: Borrar archivo no existente en S3

en: Loading Menu ...
fr_FR: Cargando Menú ....

[ctx: %s = Remote Code]
en: Could not connect to remote host, code %d. Please try again later.
fr_FR: Imposible conecta con servidor remoto, código %d. INténtalo mas tarde , por favor.

en: Could not find content for this page. Please try again later.
fr_FR: No se puede encontrar contenido en esta página. Inténtalo de nuevo más tarde, por favor

en: Could not connect to remote host. Please try again later.
fr_FR: No se puede conectar con servidor remoto. Inténtalo de nuevo más tarde, por favor

en: Loading Content ...
fr_FR: Cargando contenido ....

en: Wizards
fr_FR: Asistentes

en: Settings for database dump
fr_FR: Parámetros para respaldo de base de datos

en: Path to <em>mysqldump</em> file
fr_FR: Ruta a archivo <em>mysqldump</em>

en: Path to mysqldump file, so a backup can be made with it. If it is correct and <em>shell_exec</em> is active, the backup will be generated with a system command. If <em>shell_exec</em> ist not active, this is disabled
fr_FR: Ruta a archivo mysqldump, por lo tanto es posible hacer respaldo con él. Si es correcto y  <em>shell_exec</em> está activo, el respaldo se generará con sistema de comandos.  Si <em>shell_exec</em> no está activo, esto está deshabilitado.

[ctx: Output of a shell_exec()]
en: CLI Exec output: %s
fr_FR: Salida CLI Exec: %s

en: Compressing file&#160;&#8230;
fr_FR: Comprimiendo archivo&#160;&#8230;

en: Cancel
fr_FR: Cancelar

en: < Previous
fr_FR: < Anterior

[ctx: Plugin Name]
en: %s Wizard:
fr_FR: %s Asistente:

en: If you want to set your own Dropbox API Keys, you can do it here. Leave empty for default.
fr_FR: Si quieres seleccionar tus propias claves API de Dropbox, puedes hacerlo aquí. Deja en blanco para hacerlo por defecto.

en: Full Dropbox App key:
fr_FR: Clave completo Dropbox app:

en: Full Dropbox App secret:
fr_FR: Clave secreta completa Dropbox app:

en: Sandbox App key:
fr_FR: Clave Sandbox app:

en: Sandbox App secret:
fr_FR: Clave secreta Sandbox app:

en: If you want to set your own SugarSync API keys you can do that here. Leave empty for default.
fr_FR: Si quieres seleccionar tus propias claves API de SugarSync, puedes hacerlo aquí. Deja en blanco para hacerlo por defecto.

en: Choose a job
fr_FR: Elige un trabajo

en: Select a task for your job.
fr_FR: Selecciona una tarea para tu trabajo.

en: When would you like to start the job?
fr_FR: Cuando quieres que empiece el tranajo?

en: Select one or more tasks for your backup job.
fr_FR: Selecciona una o mñas tareas para el trabajo de respaldo.

en: Activate scheduling
fr_FR: Activar programación.

en: Select a compression type for the backup archive
fr_FR: Selecciona un tipo de compresión para el archivo de respaldo.

en: Tar (fast and memory less)
fr_FR: Tar (rápido y menos memoria)

en: Wizard: %1$s
fr_FR: Asistente: %1$s

en: New job named %s generated.
fr_FR: Nuevo trabajo llamado %s generado.

en: Database Backup and XML Export (Daily)
fr_FR: Respaldo de base de datos y Exportación XML (diario)

en: Essential files + list of plugins
fr_FR: Archivos esenciales + lista de complementos

en: Backup essential files and folders, plus a list of installed plugins.
fr_FR: Archivos esenciales de respaldo y carpetas, más una lista de complementos instalados.

en: Custom configuration
fr_FR: Configuración personalizada

en: Upload XML Job File for Import
fr_FR: Subir archivo de trabajo XML para importar

en: Select which job should be imported or overwritten.
fr_FR: Selecciona qué trabajo debería de importarse o sobreescribirse

en: Please upload your BackWPup job XML export file and we&#8217;ll import the jobs into BackWPup.
fr_FR: Por favor, sube tu archivo XML exportado del trabajo BackWPup y nosotros importaremos los trabajos en BackWPup.

en: Choose a file from your computer:
fr_FR: Elige un archivo de tu ordenador

en: Import Type
fr_FR: Tipo de importación.

en: Append
fr_FR: Anexar

en: Import Config
fr_FR: Importar configuración

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
fr_FR: Archivo vacío. Sube algo más sustancioso. Este error se pudo haber causado porque las subidas pueden estar deshabilitadas en tu php.ini o post_max_size su ha definido como pequeño comparado con upload_max_filesize en php.ini.

en: The export file could not be found at <code>%s</code>. This is likely due to an issue with permissions.
fr_FR: Archivo de exportación no se ha localizado en <code>%s</code>. Suele ser debido a un problema con permisos.

en: Sorry, there has been a phrase error.
fr_FR: Disculpa, ha habido un error de frase.

en: This Export file (version %s) may not be supported by this version of the importer.
fr_FR: Este archivo de exportación (versión %s) puede no ser compatible con esta versión del importador.

en: This is not a BackWPup XML file
fr_FR: Este no es un archivo de XML de BackWPup

en: Job %1$s with id %2$d imported
fr_FR: TRabajo  %1$s con id %2$d se ha importado

en: BackWPup config imported
fr_FR: Configuración BackWPup imprtada

en: System Test
fr_FR: Comprobación de sistema

en: Wizard to test if BackWPup can work properly
fr_FR: Asistente para comprobar si BackWPup puede trabajar correctamente

en: Environment
fr_FR: Entorno

en: System Environment
fr_FR: Entorno de sistema

en: Test if BackWPup can work without problems.
fr_FR: Probar si BackWPup puede funcionar sin problemas

en: You must run WordPress version 3.2 or higher to use this plugin. You are using version %s now.
fr_FR: Debes arrancar Wordpress versión 3.2 o superior para usar este complemento. Estas usando a versión %s ahora

en: You must run PHP version 5.2.6 or higher to use this plugin. You are using version %s now.
fr_FR: Debes usar PHP versión 5.2.6. o superior para usar este complemento. Estás usando la versión %s ahora.

en: We recommend to run a PHP version above 5.3.2 to get the full plugin functionality. You are using version %s now.
fr_FR: Recomendamos usar PHP versión 5.3.2 para conseguir toda la funcionalidad de complemento. Estás usando la versión %s ahora

en: You must have the MySQLi extension installed and a MySQL server version of 5.0.7 or higher to use this plugin. You are using version %s now.
fr_FR: Debes de tener la extensión MySQLLi instalada y una version 5.0.7 de MySQL server para usar este complemento. Estás usando la versión %s ahora

en: You must have the PHP cURL extension installed to get the full plugin functionality.
fr_FR: Debes de tener la extensión cURl de PHP instalada para tener toda la funcionalidad del complemento.

[ctx: %1 = extension name, %2 = file suffix]
en: We recommend to install the %1$s extension to generate %2$s archives.
fr_FR: Recomendamos instalar la extensión %1s para generar ficheros %2s

[ctx: Link to PHP manual]
en: Please disable the deprecated <a href="%s">PHP safe mode</a>.
fr_FR: Por favor desactiva el desactualizado  <a href="%s">PHP safe mode</a>.

en: We recommend to install the PHP FTP extension to use the FTP backup destination.
fr_FR: Recomendamos instalar la extensión PHP FTP para usar destinos de respaldos en FTP

en: WP-Cron seems to be broken. But it is needed to run scheduled jobs.
fr_FR: Wp-Cron parece estar roto; pero es necesario para realizar trabajos programados

en: All tests passed without errors.
fr_FR: Todas las comprobaciones se ha pasado con éxito.

en: There is no error, but some warnings. BackWPup will work, but with limitations.
fr_FR: No hay error, pero sí algunas advertencias. BackWPup funciona, pero con limitaciones.

en: There are errors. Please correct them, or BackWPup cannot work.
fr_FR: Hay errores, corrígelos por favor o BackWPup no funcionará.

en: PHP Version %1$s is to low you need Version %2$s or above.
fr_FR: PHP Version %1$s es muy inferior a lo que necesitas Version %2$s o superior.

en: Missing function "%s".
fr_FR: Perdida la función "%s".

en: <a href="%s">Get BackWPup Pro now.</a>
fr_FR: <a href="%s">Obtén  BackWPup Pro ahora.</a>

en: <strong>Important:</strong> before updating, please <a href="%1$s">back up your database and files</a> with <a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>. For help with updates, visit the <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex page.
fr_FR: <strong>Importante:</strong> antes de actualizar, por favor <a href="%1$s"> respalda tu base de datos y archivos</a> con <a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>. Para ayuda con actualizaciones visita la página <a href="http://codex.wordpress.org/Updating_WordPress">Updating WordPress</a> Codex .

en: <strong>Important:</strong> before installing this plugin, please <a href="%1$s">back up your database and files</a> with <a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>.
fr_FR: <strong>Importante:</strong> antes de instalar este complemento, por favor <a href="%1$s">respalda tus bases de datos y archivos</a> con <a href="http://marketpress.de/product/backwpup-pro/">%2$s</a>.

en: Checking for not aborted multipart Uploads&#160;&#8230;
fr_FR: Comprobando subidas multiparte no abortadas

en: Upload for %s aborted.
fr_FR: Subida para %s abortada.

en: Restart will done now.
fr_FR: El reiniciado se hará ahora.

en: Folder %1$s not allowed please use other folder.
fr_FR: Carpeta %1s no permitida por favor use otra carpeta.

en: You may have noticed the manifest.json file in this archive.
fr_FR: Usted puede haber notado el archivo manifest.json en este archivo.

en: manifest.json might be needed for later restoring a backup from this archive.
fr_FR: manifest.json podría ser necesaria para su posterior restauración de una copia de seguridad de este archivo.

en: Please leave manifest.json untouched and in place. Otherwise it is safe to be ignored.
fr_FR: Por favor deje sin tocar manifest.json y en su sitio. De otro modo la seguridad será ignorada.

en: Check WP Export file&#160;&#8230;
fr_FR: Comprobar archivo de exportaciónCheck WP &#160;&#8230;

en: XML WARNING (%s): %s
fr_FR: XML ADVERTENCIA (%s): %s

en: There was an error when reading this WXR file
fr_FR: Hubo un error al leer archivo WXR

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr_FR: No parece ser un archivo WXR, perdida/inválida versión número WXR

en: There was an error (%s) when reading this WXR file on %d:%d. Message: %s
fr_FR: Hubo un error (%s) al leer archivo WXR en %d:%d. Mensaje: %s

en: WP Export file is a valid WXR file.
fr_FR: Archivo de exportación WP es un archivo válido WXR

en: WP Export file can not checked, because no XML extension loaded with the file can checked.
fr_FR: Archivo de exportación WP no se puede comprobar, ya que no tiene extensión XML cargad que se pueda comprobar.

en: Setting of MySQLi init command "%s" failed
fr_FR: Configuración de comando MySQLi init "%s" falló

en: Setting of MySQLi connection timeout failed
fr_FR: Configuración de tiempo de espera MySQLi  falló

en: Start for table dump is not correctly set: %1$s
fr_FR: Inicio para respaldo de tabla no está correctamente seleccionado: %1s

en: Length for table dump is not correctly set: %1$s
fr_FR: Longitud de la tabla no está correctamente seleccionada: %1s

en: seconds. 0 = disabled.
fr_FR: segundos. 0 = deshabilitado.

en: Hash key
fr_FR: Clave hash

en: Hash Key for BackWPup. It will be used to have hashes in folder and file names. It must at least 6 chars long.
fr_FR: Clave hash para BackWPup. Se usará para tener hashes en nombres de archivos y carpetas. Se debe por lo menos 6 caracteres de longitud.

en: Hash key:
fr_FR: Clave Hash:

en: Client ID:
fr_FR: Cliente ID:

en: Client secret:
fr_FR: Clave secreta de cliente:

en: Redirect URIs:
fr_FR: Redireccionar URIs:

en: Add this URI in a new line to the field.
fr_FR: Añadir esta URI en una nueva linea al campo.

en: The HTTP response test result is a wrong HTTP status: %s. It should be the status 200.
fr_FR: Resultado de comprobación  de respuesta HTTP tiene un estado erróneo de HTTP: %s Debe de tener estado 200.

en: Dismiss
fr_FR: Despedir

en: Learn More
fr_FR: Aprender más

en: It’s time to upgrade your <strong>BackWPup</strong> to <strong>PRO</strong> version!
fr_FR: Es hora de actualizar su <strong> BackWPup </strong> para <strong> PRO </strong> version!

en: Extend standard plugin functionality with new great options.
fr_FR: Extiende la funcionalidad estándar de plugin con nuevas y grandes opciones.

[ctx: Archive compression method]
en: Compressing files with is %s, please be patient this may take a while
fr_FR: Comprimiendo archivos  es %s, por favor sea paciente ya que puede tomar un tiempo

en: Path as set by user (symlink?): %s
fr_FR: Ruta seleccionada por usuario (symlink): %s
